W przedszkolu zabawa, andrzejek to czas!
Niech dobry humor króluje wśród nas!
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów, a wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Podobnie rzecz się miała z katarzynkami, gdzie to chłopcy poznawali swoje przeznaczenia oraz imię przyszłej wybranki. Dzisiaj czas ten to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja.
W polskiej kulturze andrzejki zakorzeniły się na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb. Dziś zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi czarami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Przedszkolaki z naszej „ Jedyneczki” z radością poznawały andrzejkowe tradycje w tym roku w dniu imienin św. Andrzeja. Dzieci od rana przygotowywały się na wspólne świętowanie. Z wielkim zapałem i radością dekorowały salę kolorowymi balonami, serpentynami i tematycznymi ozdobami. Kiedy wszystko było już przygotowane w każdej z sal pojawiła się wesoła „Aniela od świętego Andrzeja”, która rozpoczęła zabawę. Różnymi sposobami odkrywała z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, wędrujących bucików, serduszek z imionami, kolorowych balonów, bibułek i kubeczków oraz innych tajemniczych przedmiotów dzieci dowiadywały się co czeka je w przyszłości, czy spełnią się ich marzenia. Pląsy przy muzyce dopełniły wesołej zabawie. Na zakończenie spotkania andrzejkowego na przedszkolaków czekał jeszcze słodki poczęstunek. Jedni uczestnicy zabawy zażyli ciasteczka, inni cukierki z magicznego puzderka, z dobrą wróżbą na przyszłość, by życie ich słodkie było. Tego dnia każdy miał szanse poczuć się niezwykle, wyjątkowo, bajkowo.
„Andrzejki” były wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą rozrywką, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Wspólne zabawy uczyły pełnej akceptacji i tolerancji wobec wszystkich uczestników. Spotkanie to pozwoliło kultywować tradycje ludowe, które harmonijnie splatają się z nowoczesnością.
Opracowanie:
Edyta Rydzewska
Magdalena Wiak