Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki zimujące w Polsce mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Przedszkolaki z jedyneczki postanowiły pomóc przetrwać ptakom trudy zimy i przygotowały dla nich przysmaki w postaci kuli oraz szyszki tłuszczowej.
Dnia 23.01.2024 r. kolejny już raz mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu panią Magdę Barszczyk oraz pana Michała Karpińskiego z Nadleśnictwa Lubartów. Spotkanie odbyło się w ramach innowacji pedagogicznej „Okaż kulturę, szanuj naturę” i dotyczyło opieki nad ptakami w okresie zimowym.
Miało ono na celu:
- zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania ptaków w okresie zimy,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej,
- poszerzenie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym,
- uświadomienie niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
Leśnicy opowiedzieli o życiu ptaków zimą i o sposobach ich dokarmiania. Przejęte ciężką dolą wróbli, sikorek, gili, jemiołuszek i innych skrzydlatych przyjaciół, przedszkolaki z zapartym tchem słuchały wszystkich ciekawostek. Dowiedziały się między innymi, czego absolutnie nie wolno dawać ptakom, a co stanowi ich przysmak. Po tak ważnej dawce informacji mali przyrodnicy przystąpili do działań praktycznych. Z wielkim zaangażowaniem łączyli smalec z różnego rodzaju ziarnami. Tak powstałą energetyczną masę umieszczały między łuskami szyszki oraz formułowały z niej kule – wszystko według wskazówek naszych specjalistów. W ten oto sposób otrzymaliśmy tłuszczowe przysmaki dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Kule oraz szyszki tłuszczowe umieściliśmy w przedszkolnym ogrodzie ,aby z wielką przyjemnością obserwować jak korzystają z nich ptaki podczas trwającej zimy. Wiele ptaków gromadzi się wokół przyniesionych przez nas przysmaków i odwdzięcza nam się wesołym śpiewem.
Taka forma zajęć uwrażliwia dzieci na piękno przyrody, uczy poczucia obowiązku i odpowiedzialności.
Serdecznie dziękujemy pani Magdzie i panu Michałowi za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Opracowanie:
Jolanta Góźdź
Aneta Furtak