Dnia 10.04.2024 r. w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Okaż kulturę, szanuj naturę” dzieci z grupy „Żabki” miały zaszczyt gościć pana Grzegorza Siwka, który jest wykładowcą Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zagadnienia obiegu wody w przyrodzie oraz podkreślenia jej znaczenie dla roślin, zwierząt i ludzi. Rozmawialiśmy również o tym, gdzie w przyrodzie występuje woda i dlaczego tak ważne jest by pamiętać o jej oszczędzaniu.
Poznając przygody Żubra Pompika, dowiedzieliśmy się w jaki sposób woda krąży w przyrodzie. Wiemy już, że deszcz, który spada z chmur gromadzi się w rzekach, jeziorach i morzu w postaci wody. Następnie woda z tych zbiorników paruje i tworzą się chmury. Kolejno z chmur spada deszcz na ziemię.
Poszerzyliśmy również swoją wiedzę na temat przyrządów pomiarowych wykorzystywanych w meteorologii. Pan Grzegorz podarował przedszkolakom przyrząd do mierzenia opadów atmosferycznych (deszczu i śniegu), czyli deszczomierz, który umieściliśmy na naszym placu przedszkolnym. Poznaliśmy również zasady działania ewaporatora, który służy z kolei do kontrolowania poziomu odparowywania cieczy. Okazało się, że taki najprostszy model ewaporatora jesteśmy w stanie wykonać sami. Pan Grzegorz wyjaśnił nam, że wystarczy umieścić szklankę z wodą na parapecie i codziennie zaznaczać na niej poziom wody. W ten sposób sprawdzimy jaka ilość wody wyparowała. Oczywiście chętnych badaczy nie brakuje wśród „Żabek” i systematycznie dokonujemy obserwacji i kontynuujemy nasz badawczy eksperyment.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi Siwkowi za współpracę i zaangażowanie w realizacji innowacji pedagogicznej „Okaż kulturę, szanuj naturę”
Opracowanie:
Jolanta Góźdź
Aneta Furtak