Dnia 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to wyjątkowa okazja, by okazać wsparcie najmłodszym bohaterom – wcześniakom, hospitalizowanym niemowlętom oraz ich rodzinom. Dzieci z grupy „Pszczółki” przyłączyły się do tej ogólnopolskiej akcji edukacyjno- zdrowotnej, która uzyskała honorowy patronat Prezydenta Miasta Lublin.

 

Światowy Dzień Wcześniaka w grupie Pszczółki

 

Symbolem tego święta jest kolor fioletowy, który oznacza delikatność, a zarazem siłę maluszków. Kolejny symbol to dziesięć dziecięcych skarpetek, z których jedna jest dużo mniejsza od pozostałych. Oznacza to, że co dziesiąty noworodek jest wcześniakiem.

Tego dnia w naszej grupie królował kolor fioletowy. Na przykładzie historii kangurka Oliego i dziesięciu par skarpetek przedszkolaki zapoznały się z pojęciem wcześniactwa. W ramach akcji wykonały fioletowe serduszko jednocząc się wspólnie ze wszystkimi dziećmi urodzonymi przedwcześnie, a także brały udział w zabawach integracyjnych.

„Pszczółki” z wielkim zaciekawieniem słuchały również opowiadania Leosia, chłopca z naszej grupy, który urodził się przedwcześnie. Wspólnie z rodzicami przygotował fotografie oraz ubranka obrazujące jakim był wtedy maltukim i kruchym noworodkiem. Na szczęście Leoś wyrósł na silnego i szczęśliwego chłopca. Jego historia pozytywnie wpłynęła na postrzeganie wcześniaków wśród przedszkolaków.

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka w przedszkolu to świetna okazja do edukacji i wychowywania młodszych pokoleń w duchu zrozumienia i wsparcia dla dzieci, które przyszły na świat z wyprzedzeniem. Poprzez zabawy, rozmowy i wspólne akcje, dzieci mogą zrozumieć, jak cenne jest życie każdego malucha i jak wiele można zrobić, by wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.

Zachęcamy również do wsparcia zbiórki na rzecz zakupu sprzętu medycznego, który zostanie przekazany do szpitali z oddziałami neonatologicznymi.

Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto Fundacji Edukacji Obywatelskiej OliEdu.

Numer konta do wpłat:
07 1600 1462 1713 5448 7000 0001
Tytuł wpłaty: #fioletowelove2024

Warto pomagać!

 

Opracowanie:
Jolanta Góźdź
Aneta Furtak