Wszystkie nasze działania, doświadczenia, nawet nieistotne z pozoru rzeczy zapisują się w naszych głowach. To jak widzimy przyszłość zależy od tego jakie mamy doświadczenia. Poczucie własnej skuteczności zakłada, że zadania mogą być łatwe lub trudne, ale to my mamy wpływ na to co robimy i na efekt tych działań. Czujemy, że wszystko jest w naszych rękach.
Poczucie sprawstwa u dzieci to świadomość tego, że coś od nich zależy, że swoimi działaniami mogą zmieniać otaczający nas świat, że mają wpływ na to, co dzieje się dookoła.
Silne poczucie sprawstwa daje dzieciom pewność siebie i swoich działań, zmniejsza lęki i przekłada się na pozytywną ocenę własnej osoby oraz podwyższenie poczucia własnej wartości. I analogicznie – niskie poczucie sprawstwa, zahamowania związane z działaniem powoduje niepewność, bierność w działaniach, a w konsekwencji obniżoną samoocenę.
Pewny siebie maluch będzie otwarty na otoczenie i innych ludzi, chętniej zaangażuje się w różnorodne działania, z większym entuzjazmem podejdzie do poznawania nowych rzeczy a w tym edukacyjnych i odkrywania świata.
Dzieci uwielbiają być wciągane w codzienne życie dorosłych. Ogromną radość sprawia im poczucie, że dokonały czegoś na miarę mamy i taty. Co więcej, one naprawdę potrafią wiele zrobić starannie i uważnie. Angażujmy więc dzieci do prac domowych, niech wałkują ciasto, z którego upieczecie smaczne ciastka, posieją w ogrodzie nasiona, z których urosną piękne kwiaty lub podają narzędzia niezbędne do wymiany dętki w rowerze. Nauczenie dziecka robienia małych rzeczy, daje podstawy do robienia rzeczy wielkich.
Co zatem powinien robić rodzic aby dziecko czuło, że ma w sobie moc?
Rozwijać samodzielność i zdolności samoobsługowe u swoich dzieci.
Być gotowym do pomocy, ale wtedy, gdy dziecko naprawdę jej potrzebuje – czasami lepiej jest pozostać krok za dzieckiem i pozwolić mu działać bez naszego udziału.
Pozwolić dokonywać wyborów (raz lepszych, a raz gorszych) i czasami zaryzykować.
Chwalić za wysiłek i włożoną pracę a nie za efekt.
Wspierać w rozwijaniu zdolności i zainteresowań.
Przekonanie „mogę wszystko jeśli chcę” pcha nas do przodu dużo bardziej niż płytkie „jestem super”. Dawanie dzieciom wyzwań na miarę ich możliwości to budowanie poczucia sukcesu, którego życzę wszystkim dzieciom.
Opracowała:
Barbara Barszczyk
mamadu.pl
mamologia.pl
dziecisawazne.pl
wikipedia.pl
epedagogika.pl